Ipak, zbog svog ukusnog i cijenjenog mesa, plavi rak bi se mogao koristiti u gastronomiji te bi se na taj način moglo kontrolirati njegovo širenje.
U sjevernoameričkim zemljama i Japanu ovaj se rak odavno smatra poslasticom i važna je vrsta u komercijalnom ribolovu. Talijani su ga već ubacili u komercijalnu upotrebu, a u Rimu kilogram ovih rakova košta od deset do 12 eura.
Meso je ukusno i sočno, bogato hranjivim tvarima, a sadrži svega 82 kcal. Meso je dobar izvor vitamina B12, bakra, selena, natrija i cinka.
I na kraju, zašto smo ovu manifestaciju nazvali Rapsodija u plavom. Cilj nam je upoznati domaće ugostitelje i buduće kuhare – učenike ugostiteljske škole sa mogućnostima iskorištavanja nove vrste u našim vodama čuvajući na taj način domaće autohtone sorte.
A kako napraviti jela od plavog raka pokazat će nam David Skoko, poznati chef kojem će se pridružiti Vinarija Prović sa svojim vinima jer je Hotel Merlot, čiji je vlasnik Branko Prović, jedini u dolini Neretve na meniju ima jela od plavog raka.
A zašto uvertira? Zato što Turistička zajednica Grada Ploča u suradnji sa Udrugom Ribarska noć Ploče nakon edukativnog programa koji će se održati ove godine 22. i 23. rujna planira početkom ljeta 2024. organizirati ribarsku večer čija će jedna od tema biti plavi rak. Nadamo se održivosti manifestacije kroz duži niz godina.